FHX.0B.309.CLAD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHX.0B.309.CLAD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
9
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
309
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Current Rating :
2A
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
IP50
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
0B
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 9 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk X Push-Pull
FHX.0B.309.CLAD42Z Overview
FHX.0B.309.CLAD42Z Features
0B series
FHX.0B.309.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FHX.0B.309.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER