FHP-24-02-T-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHP-24-02-T-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 24POS 0.156 TIN SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
24
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Filter Feature :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Feature :
Board Guide
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
Straight
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
3 Weeks
Body Breadth :
0.2 inch
Insulation Height :
0.368 9.35mm
Terminal Pitch :
3.96mm
Body Depth :
0.368 inch
Number of Conductors :
ONE
DIN Conformance :
Body Length or Diameter :
3.744 inch