FHP-23-02-TM-S
Mfr.Part #
FHP-23-02-TM-S
Description
CONN RCPT 23POS 0.156 TIN SMD
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tube
Tin
Radiation Hardening :
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Terminal Pitch :
3.96mm
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
23
Body Depth :
0.368 inch
Pbfree Code :
yes
Body Length or Diameter :
3.588 inch
ROHS3 Compliant
Insulation Color :
Black
Gender :
FEMALE
Feature :
Board Guide
Reliability :
COMMERCIAL
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
23
Contact Material :
Phosphor Bronze
Body Breadth :
0.2 inch
Insulation Height :
0.368 9.35mm
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Datasheets
FHP-23-02-TM-S
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 23 Positions Female Socket