FHP-22-01-TM-S
Mfr.Part #
FHP-22-01-TM-S
Description
CONN RCPT 22POS 0.156 TIN PCB
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Filter Feature :
No
Number of Positions :
22
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Mixed Contacts :
Terminal Pitch :
3.96mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Style :
Board to Board
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Square
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Insulation Color :
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
FHP-22-01-TM-S
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 22 Positions Female Socket