FHP-16-02-TM-S
Mfr.Part #
FHP-16-02-TM-S
Description
CONN RCPT 16POS 0.156 TIN SMD
Headers, Receptacles, Female Sockets
Filter Feature :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
Terminal Pitch :
3.96mm
Insulation Height :
0.368 9.35mm
Mount :
Surface Mount
Insulation Color :
Square
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Fastening Type :
Push-Pull
Total Number of Contacts :
16
yes
Radiation Hardening :
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
FHP-16-02-TM-S
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 16 Positions Female Socket