FHP-14-01-T-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHP-14-01-T-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 14POS 0.156 TIN PCB
Stock
535
In Stock :
535
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Published :
2000
Mixed Contacts :
No
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
3 Weeks
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Series :
FHP
Width :
5.08mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
1
Style :
Board to Board
Depth :
5.08mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type :
Female Socket
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
Empty Shell :
MIL Conformance :
Housing Material :
Polymer
Housing Color :
Black
Packaging :
Tube
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
14
Length :
55.44mm