FHP-10-01-T-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHP-10-01-T-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 10POS 0.156 TIN PCB
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Number of Contacts :
Published :
2000
Style :
Board to Board
DIN Conformance :
No
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length :
39.6mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
3.9624mm
Insulation Height :
0.350 8.89mm
Series :
FHP
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Polymer
Additional Feature :
RoHS Compliant
Reference Standard :
UL
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Housing Color :
Black
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Tin
Body Breadth :
0.2 inch
Connector Type :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.156 3.96mm
Empty Shell :
Depth :
5.08mm