FHK.2B.308.CYMD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHK.2B.308.CYMD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 8POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
308
Current Rating :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shielding :
Shielded
Series :
2B
Number of Positions :
8
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Orientation :
K
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell
Contact Material :
Bronze
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk K Push-Pull
FHK.2B.308.CYMD72Z Overview
FHK.2B.308.CYMD72Z Features
2B series
FHK.2B.308.CYMD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FHK.2B.308.CYMD72Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER