FHG.3B.324.CYCD92
Mfr.Part #
FHG.3B.324.CYCD92
Manufacturer
LEMO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
LB90 KEYG 24C CHR 9.2MM D
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Failure Rate :
Number of Contacts :
24
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Color :
Silver
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Current Rating (Amps) :
4A
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Current Rating :
4 A
Applications :
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Non-Compliant
Contact Material :
Brass
Tolerance :
±0.5%
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Size - Insert :
324
Supplier Device Package :
Axial
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Housing Material :
Length :
50 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Crimp
Diameter :
19 mm
Shell Size, MIL :
Resistance :
2.37 kOhms
Number of Terminations :
2
Features :
Moisture Resistant
Base Product Number :
ERC55
Voltage Rating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Package / Case :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Primary Material :
Metal
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Series :
ERC
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
G
Number of Positions :
24
Composition :
Metal Film
Gender :
Male
Datasheets
FHG.3B.324.CYCD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 24 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FHG.3B.324.CYCD92 Overview
FHG.3B.324.CYCD92 Features
2 basic kinds of terminations
ERC series
FHG.3B.324.CYCD92 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.3B.324.CYCD92 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER