FHG.3B.306.CLAD11Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.3B.306.CLAD11Z
Manufacturer
LEMO
Description
LB90 KEYG 6C CHR 11MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Primary Material :
Metal
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
17A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
6
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
306
Applications :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
Series :
3B
Features :
Backshell
Shell Material :
Brass
Orientation :
G
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FHG.3B.306.CLAD11Z Overview
FHG.3B.306.CLAD11Z Features
3B series
FHG.3B.306.CLAD11Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.3B.306.CLAD11Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER