FHG.2B.704.CLAD52
Mfr.Part #
FHG.2B.704.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Brass, Chrome
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
5
Current Rating :
5A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
704
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Datasheets
FHG.2B.704.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.704.CLAD52 Overview
FHG.2B.704.CLAD52 Features
2B series
FHG.2B.704.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.704.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER