FHG.2B.326.CLAD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.2B.326.CLAD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
IP50
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
26
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
Pin
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
326
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Gender :
Male
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
2A
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Series :
2B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Orientation :
G
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 26 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.326.CLAD72Z Overview
FHG.2B.326.CLAD72Z Features
2B series
FHG.2B.326.CLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.326.CLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER