FHG.2B.314.CYCD62Z
Mfr.Part #
FHG.2B.314.CYCD62Z
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
314
Number of Positions :
14
HTS Code :
2B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
6.5A
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Pin
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Gender :
Termination :
Crimp
UL94 V-0
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 14 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.314.CYCD62Z Overview
FHG.2B.314.CYCD62Z Features
2B series
FHG.2B.314.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.314.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER