FHG.2B.312.CLAD92
Mfr.Part #
FHG.2B.312.CLAD92
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
12
Termination :
Solder Cup
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Shell Size - Insert :
312
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~250°C
HTS Code :
Contact Gender :
Male
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
7A
Chrome
Datasheets
FHG.2B.312.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.312.CLAD92 Overview
FHG.2B.312.CLAD92 Features
2B series
FHG.2B.312.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.312.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER