FHG.2B.305.CYCD92Z
Mfr.Part #
FHG.2B.305.CYCD92Z
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
305
Current Rating :
14A
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Number of Positions :
5
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Silver
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.305.CYCD92Z Overview
FHG.2B.305.CYCD92Z Features
2B series
FHG.2B.305.CYCD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.305.CYCD92Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER