FHG.2B.302.CLAD82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.2B.302.CLAD82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
302
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Free Hanging
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
25A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
Male
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Series :
2B
Number of Positions :
2
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
G
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FHG.2B.302.CLAD82
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.302.CLAD82 Overview
FHG.2B.302.CLAD82 Features
2B series
FHG.2B.302.CLAD82 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.302.CLAD82 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER