FHG.2B.302.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.2B.302.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating :
25A
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
2
Orientation :
G
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
302
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Ratings :
IP50
Series :
2B
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.2B.302.CLAD52Z Overview
FHG.2B.302.CLAD52Z Features
2B series
FHG.2B.302.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.2B.302.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER