FHG.1B.308.KLAD62
Mfr.Part #
FHG.1B.308.KLAD62
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Bulk
Gender :
Male
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Black Chrome
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Black Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
308
Termination :
Solder Cup
Color :
Black
Shielding :
Shielded
Datasheets
FHG.1B.308.KLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Solder Cup Gold Black Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.308.KLAD62 Overview
FHG.1B.308.KLAD62 Features
1B series
FHG.1B.308.KLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.308.KLAD62 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER