FHG.1B.307.CLAD62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.1B.307.CLAD62
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Gender :
Male
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size - Insert :
307
Orientation :
G
Pbfree Code :
yes
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7A
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Series :
1b
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
IP50
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Style :
Pin
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
7
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
FHG.1B.307.CLAD62
LEMO FHG.1B.307.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.307.CLAD62 Overview
FHG.1B.307.CLAD62 Features
1B series
FHG.1B.307.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.307.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER