FHG.1B.306.CYCD62Z
Mfr.Part #
FHG.1B.306.CYCD62Z
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Termination :
Crimp
Current Rating :
7A
Shell Size - Insert :
306
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.306.CYCD62Z Overview
FHG.1B.306.CYCD62Z Features
1B series
FHG.1B.306.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.306.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER