FHG.1B.306.CYCD42Z
Mfr.Part #
FHG.1B.306.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Color :
Silver
Number of Positions :
6
Shell Size - Insert :
306
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Gender :
Backshell
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Termination :
Crimp
Current Rating :
7A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Brass
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Push-Pull
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.306.CYCD42Z Overview
FHG.1B.306.CYCD42Z Features
1B series
FHG.1B.306.CYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.306.CYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER