FHG.1B.303.CLAD62
Mfr.Part #
FHG.1B.303.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
303
Termination :
Solder Cup
IP50 - Dust Protected
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
12A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Color :
Silver
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
FHG.1B.303.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.303.CLAD62 Overview
FHG.1B.303.CLAD62 Features
1B series
FHG.1B.303.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.303.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER