FHG.1B.302.CYCD72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.1B.302.CYCD72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Gender :
Male
Current Rating :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
302
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
IP50
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Orientation :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Datasheets
FHG.1B.302.CYCD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.302.CYCD72 Overview
FHG.1B.302.CYCD72 Features
1B series
FHG.1B.302.CYCD72 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.302.CYCD72 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER