FHG.1B.302.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.1B.302.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
302
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
2
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
Series :
1b
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
Male
Orientation :
G
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
15A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.1B.302.CLAD52Z Overview
FHG.1B.302.CLAD52Z Features
1B series
FHG.1B.302.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.1B.302.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER