FHG.0B.306.CLAD42Z
Mfr.Part #
FHG.0B.306.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
6
Current Rating :
2.5A
Termination :
Solder Cup
Gender :
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
306
Backshell
Pbfree Code :
yes
Plug, Male Pins
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.0B.306.CLAD42Z Overview
FHG.0B.306.CLAD42Z Features
0B series
FHG.0B.306.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FHG.0B.306.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER