FHG.0B.302.CYCD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHG.0B.302.CYCD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Mount :
Free Hanging
Orientation :
G
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Style :
Pin
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP50
Current Rating :
10A
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
302
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Series :
0B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Datasheets
FHG.0B.302.CYCD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FHG.0B.302.CYCD52 Overview
FHG.0B.302.CYCD52 Features
0B series
FHG.0B.302.CYCD52 Applications
There are a lot of LEMO
FHG.0B.302.CYCD52 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER