FHCD-SG020G1NBOL-E-F01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHCD-SG020G1NBOL-E-F01
Manufacturer
Superior Tech
Description
FEMALE HEADER VERTICAL 20POS SMD
Manufacturer :
Superior Tech
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Positions :
20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
1A
Termination :
Solder
Ingress Protection :
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Type :
Female Socket
Features :
Number of Positions Loaded :
All
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Gold
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Style :
Board to Board
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Series :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mated Stacking Heights :
Contact Length - Post :
0.073 (1.85mm)
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Insulation Height :
0.083 (2.10mm)
Superior Tech FHCD-SG020G1NBOL-E-F01
2 Rows Receptacle Solder Surface Mount Gold 20 Positions Female Socket