FHB.1B.308.YLAD72Z
Mfr.Part #
FHB.1B.308.YLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Color :
Gray
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Number of Positions :
8
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Nickel
Orientation :
B
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
Aluminum
Series :
1b
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size - Insert :
308
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk B Push-Pull
FHB.1B.308.YLAD72Z Overview
FHB.1B.308.YLAD72Z Features
1B series
FHB.1B.308.YLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FHB.1B.308.YLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER