FHB.1B.306.CLAD42
Mfr.Part #
FHB.1B.306.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Fastening Type :
Push-Pull
Gender :
Male
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Current Rating :
7A
Number of Positions :
6
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
306
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Series :
1b
Ratings :
IP50
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
FHB.1B.306.CLAD42
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FHB.1B.306.CLAD42 Overview
FHB.1B.306.CLAD42 Features
1B series
FHB.1B.306.CLAD42 Applications
There are a lot of LEMO
FHB.1B.306.CLAD42 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER