FHB.0B.305.CLAD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHB.0B.305.CLAD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Ratings :
IP50
Mount :
Free Hanging
Orientation :
B
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
5
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell
Current Rating :
6.5A
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
305
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
0B
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Datasheets
FHB.0B.305.CLAD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FHB.0B.305.CLAD56 Overview
FHB.0B.305.CLAD56 Features
0B series
FHB.0B.305.CLAD56 Applications
There are a lot of LEMO
FHB.0B.305.CLAD56 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER