FGK.2B.316.CLLD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGK.2B.316.CLLD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 16P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
16
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
2B
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Bronze
Mount :
Free Hanging
Diameter :
15mm
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Orientation :
K
Length :
50mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
316
Feature :
Backshell
Current Rating :
6A
Gender :
FEMALE
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk K Push-Pull
FGK.2B.316.CLLD62Z Overview
FGK.2B.316.CLLD62Z Features
2B series
FGK.2B.316.CLLD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGK.2B.316.CLLD62Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER