FGI.1B.308.CYCD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGI.1B.308.CYCD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYI 8C CHR 4.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Positions :
8
Shell Finish :
chrome plated
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Applications :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
308
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
IEC Conformance :
No
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Contact Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Coupling Type :
Snap
Orientation :
I
Total Number of Contacts :
8
Environmental Characteristics :
CORROSION/MOISTURE RESISTANT
Primary Material :
Metal
Additional Feature :
POLARIZED, SHIELDED
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Termination Type :
Crimp
MIL Conformance :
Series :
1b
Filter Feature :
Product Status :
Active
Mating Information :
EGI.1B.308.CYM
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Features :
Backshell
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
CABLE
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size, MIL :
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER