FGG.2B.319.CYBD82Z
Mfr.Part #
FGG.2B.319.CYBD82Z
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Gold
Current Rating :
5A
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
19
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Diameter :
15mm
Shell Size - Insert :
319
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Length :
50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
2B
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.319.CYBD82Z Overview
FGG.2B.319.CYBD82Z Features
2B series
FGG.2B.319.CYBD82Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.319.CYBD82Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER