FGG.2B.319.CYBD62Z
Mfr.Part #
FGG.2B.319.CYBD62Z
Description
LBP KEYG 19C CHR 6.2MM D BR
Termination :
Crimp
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
19
LEMO connectors
Mounting Feature :
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Contact Material :
Brass
Features :
Backshell
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Gold
HTS Code :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert :
319
Applications :
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.2B.319.CYBD62Z Overview
FGG.2B.319.CYBD62Z Features
2B series
FGG.2B.319.CYBD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.319.CYBD62Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER