FGE.1B.310.CLAM27
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGE.1B.310.CLAM27
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYE 10C CHR 2.7MM M
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
310
Applications :
Current Rating (Amps) :
2.5A
Primary Material :
Metal
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Cable Opening :
0.087 ~ 0.106 (2.20mm ~ 2.70mm)
Shell Material :
Brass
Features :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
10
Contact Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Series :
1b
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Datasheets
FGE.1B.310.CLAM27
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome E Push-Pull, Detent Lock
FGE.1B.310.CLAM27 Overview
FGE.1B.310.CLAM27 Features
1B series
FGE.1B.310.CLAM27 Applications
There are a lot of LEMO
FGE.1B.310.CLAM27 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER