FGE.1B.310.CLAD76
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGE.1B.310.CLAD76
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYE 10C CHR 7.6MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
310
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
2.5A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Applications :
Color :
Silver
Voltage Rating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Brass
Reach Compliance Code :
Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Package :
Bulk
Features :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Orientation :
E
Cable Opening :
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielding :
Shielded
RoHS :
Details
Brand :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Shell Finish :
Chrome
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Tradename :
B Series
Contact Material :
Brass
Number of Positions :
10
Series :
1b
Datasheets
FGE.1B.310.CLAD76
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome E Push-Pull, Detent Lock
FGE.1B.310.CLAD76 Overview
FGE.1B.310.CLAD76 Features
1B series
FGE.1B.310.CLAD76 Applications
There are a lot of LEMO
FGE.1B.310.CLAD76 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER