FGD.1B.308.CLAD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGD.1B.308.CLAD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYD 8C CHR 6.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Package :
Bulk
Applications :
Series :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
308
Shell Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Termination :
Solder Cup
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Chrome
Voltage Rating :
Product Status :
Active
Number of Positions :
8
Orientation :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Backshell
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome D Push-Pull, Detent Lock
FGD.1B.308.CLAD62Z Overview
FGD.1B.308.CLAD62Z Features
* series
FGD.1B.308.CLAD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGD.1B.308.CLAD62Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER