FGB.2B.312.CYCD72Z
Mfr.Part #
FGB.2B.312.CYCD72Z
Description
LBP KEYB 12C CHR 7.2MM D BR
Cable Opening :
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Brand :
Features :
Backshell
Primary Material :
Metal
Voltage Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Tradename :
B Series
39.4µin (1.00µm)
Applications :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
12
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7A
Shell Size - Insert :
312
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Material :
Brass
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Chrome B Push-Pull, Detent Lock
FGB.2B.312.CYCD72Z Overview
FGB.2B.312.CYCD72Z Features
2B series
FGB.2B.312.CYCD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FGB.2B.312.CYCD72Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER