FGB.2B.308.CYCD52Z
Mfr.Part #
FGB.2B.308.CYCD52Z
Description
LBP KEYB 8C CHR 5.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Mounting Style :
Cable Mount
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Brass
Features :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
8
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
8 Contact
Voltage Rating :
Current Rating :
10 A
Chrome
Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Brand :
Wire Gauge :
24 AWG to 20 AWG
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Gender :
Pin (Male)
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Current Rating (Amps) :
10A
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination Style :
Crimp
RoHS :
Details
Brass, Chrome
Tradename :
B Series
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
IP Rating :
IP50
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Product :
Connectors
Shell Size - Insert :
308
Shell Plating :
Nickel
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER