FGB.2B.307.CLAD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGB.2B.307.CLAD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Current Rating :
11A
Ratings :
IP50
Diameter :
15mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Backshell
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
50mm
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
307
Series :
2B
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FGB.2B.307.CLAD42Z Overview
FGB.2B.307.CLAD42Z Features
2B series
FGB.2B.307.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGB.2B.307.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER