FGB.1B.314.CLAD52
Mfr.Part #
FGB.1B.314.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Silver
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
2A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Gender :
Male
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Shielding :
Shielded
Diameter :
12mm
Contact Style :
Pin
Length :
43mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Backshell
HTS Code :
Series :
1b
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
14
Shell Size - Insert :
314
Ratings :
IP50
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
FGB.1B.314.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FGB.1B.314.CLAD52 Overview
FGB.1B.314.CLAD52 Features
1B series
FGB.1B.314.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGB.1B.314.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER