FGB.1B.305.CLAD72
Mfr.Part #
FGB.1B.305.CLAD72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
B
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
305
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
5
Series :
1b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Length :
43mm
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Diameter :
12mm
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
9A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
FGB.1B.305.CLAD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FGB.1B.305.CLAD72 Overview
FGB.1B.305.CLAD72 Features
1B series
FGB.1B.305.CLAD72 Applications
There are a lot of LEMO
FGB.1B.305.CLAD72 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER