FGB.1B.304.CYCD62Z
Mfr.Part #
FGB.1B.304.CYCD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
12mm
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Orientation :
B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Length :
43mm
Contact Style :
Pin
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Feature :
Backshell
Shell Size - Insert :
304
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
4
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1b
Current Rating :
10A
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FGB.1B.304.CYCD62Z Overview
FGB.1B.304.CYCD62Z Features
1B series
FGB.1B.304.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGB.1B.304.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER