FGB.0B.309.CLAD56Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGB.0B.309.CLAD56Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
2A
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
309
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Length :
36mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
0B
Orientation :
B
Feature :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
9
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Finish :
Chrome
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Brass
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
9.5mm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 9 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FGB.0B.309.CLAD56Z Overview
FGB.0B.309.CLAD56Z Features
0B series
FGB.0B.309.CLAD56Z Applications
There are a lot of LEMO
FGB.0B.309.CLAD56Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER