FGB.0B.307.CYCD52
Mfr.Part #
FGB.0B.307.CYCD52
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYB 7C CHR 5.2MM D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Features :
Backshell
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
7
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Applications :
Shell Material :
Brass
Series :
0B
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
307
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
2.5A
Shell Finish :
Chrome
Shell Size, MIL :
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Contact Material :
Brass
Datasheets
FGB.0B.307.CYCD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome B Push-Pull, Detent Lock
FGB.0B.307.CYCD52 Overview
FGB.0B.307.CYCD52 Features
0B series
FGB.0B.307.CYCD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGB.0B.307.CYCD52 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER