FGB.0B.304.CLAD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGB.0B.304.CLAD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Length :
36mm
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
4
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Diameter :
9.5mm
Current Rating :
7A
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Series :
0B
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
304
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
FGB.0B.304.CLAD42Z Overview
FGB.0B.304.CLAD42Z Features
0B series
FGB.0B.304.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGB.0B.304.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER