FGA.3B.310.CLAD82Z
Mfr.Part #
FGA.3B.310.CLAD82Z
Description
LBP KEYA 10C CHR 8.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Termination :
Solder Cup
Orientation :
A
Contact Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
Features :
Backshell
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Current Rating (Amps) :
12A
Cable Opening :
Shell Size - Insert :
310
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome
Series :
3B
Primary Material :
Metal
Applications :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Color :
Silver
Mounting Feature :
Shell Material :
Brass
Package :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Status :
Active
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome A Push-Pull, Detent Lock
FGA.3B.310.CLAD82Z Overview
FGA.3B.310.CLAD82Z Features
3B series
FGA.3B.310.CLAD82Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.3B.310.CLAD82Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER