FGA.2K.310.CLAC85
Mfr.Part #
FGA.2K.310.CLAC85
Description
LKP KEYA 10C CHR 8.5MM C
Circular Connector Assemblies
Series :
2k
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
8A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Shell Size - Insert :
310
Voltage Rating :
Mounting Feature :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
A
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Primary Material :
Metal
Datasheets
FGA.2K.310.CLAC85
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome A Push-Pull, Detent Lock
FGA.2K.310.CLAC85 Overview
FGA.2K.310.CLAC85 Features
2K series
FGA.2K.310.CLAC85 Applications
There are a lot of LEMO
FGA.2K.310.CLAC85 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER