FGA.2B.319.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGA.2B.319.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Series :
2B
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
50mm
Number of Positions :
19
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
319
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
5A
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Diameter :
15mm
Termination :
Solder Cup
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.2B.319.CLAD52Z Overview
FGA.2B.319.CLAD52Z Features
2B series
FGA.2B.319.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGA.2B.319.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER