FGA.2B.314.CYCD92
Mfr.Part #
FGA.2B.314.CYCD92
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
A
Feature :
Backshell
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
6.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
14
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
314
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Style :
Pin
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
2B
Gender :
Male
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
50mm
Diameter :
15mm
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
FGA.2B.314.CYCD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FGA.2B.314.CYCD92 Overview
FGA.2B.314.CYCD92 Features
2B series
FGA.2B.314.CYCD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGA.2B.314.CYCD92 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER